יוסילי זמיר

עיבוד לספרו של שלום עליכם המתחקה אחר סיפורו של יוסל, החזן בעל קול הזמיר, ששאף לגדולות אך שילם בחייו. ** בהצגה משחקים גברים ונשים על פי עקרונות ההלכה.

הצגות קרובות

תאריךמקום
טז תשרי תש"ף (‏2019/‏10/‏15)
11:00
היכל התרבות פתח תקוה להזמנת כרטיסים


להזמנת כרטיסים למנויים

רעיון, ליווי אומנותי ובימוי:
חגי לובר
עוזרת בימאי:
רננה לובר
קולות רקע:
יעקב רוטבלט, ישראל גולדפריינד
כנר:
תומר עינת
כתיבה:
אורית גל - ליכטנשטט
משחק:
אדר (ששון) פנקסוביץ, אלי שמעון, יואב עמיר, ישראל רנד, נוית (סילם) סיטבון, ניר מנקי, ערן קראוס, תום שינצקי.
עיצוב תלבושות ואביזרים:
חן הוד
עיצוב תפאורה:
אלכסנדר ליסנסקי
ביצוע תפאורה:
סדנת תיאטרון בע"מ
ניהול מוזיקלי:
נדב ויקנסקי
עיבודים והדרכת שירה:
איתן סובול
תאורה:
שי סקיבא
כוריאוגרפיה:
אופיר נהרי

על ההצגה:

יוסילי ילד הפלא, ניחן בקול זמיר מופלא. הוא חולם על אולמות גדולים, קהל רב, הערצה וכבוד, אך נאלץ להסתפק בבית הכנסת הקר של העיירה מאזיפיבקה בה הוא מתגורר. בדרכו להשיג את החלום, נאלץ יוסילי לשלם מחירים כבדים. ככל שהוא הולך ומתרחק ממידותיו הטובות, מתום ליבו ומצניעותו, המתיקות המיוחדת של תפילתו הולכת ומתמוססת. האם יוכל לשוב ולהתאחד עם העולם אשר השאיר מאחור?

המחזה מאפשר לנו הצצה אל תוך עולם החזנות, עולמו של יוסילי, ובמקביל אל עולמם של אנשי העיירה היהודית, גיבוריו של שלום עליכם, המצטיינים בהומור, חמלה ורגישות ומבקשים בדרכם - לשרוד.

הסופר היידי הנודע שלום עליכם (שלום רבינוביץ') כתב את הרומן "יוסילי הזמיר" בסוף המאה התשע עשרה, בעודו בקייב.

בהקדמה לקובץ הרומנים המאגד גם את סיפורו של יוסילי, כותב שלום עליכם מכתב המופנה למנדלי מוכר ספרים, אותו הוא מכנה בכינוי החיבה: "סבא". וכך הוא אומר:

"התבוננתי וראיתי עד כמה צריך רומן יהודי להיות שונה משאר הרומנים, לפי שחיי היהודים בכלל, והתנאים שבהם עשוי יהודי לאהוב, אינם דומים לאלו של שאר העמים. ולא זו בלבד, אלא שהעם היהודי מצוין באופיו וברוחו, במנהגיו ובהרגליו המיוחדים, השונים בתכלית שינוי מאותם של שאר האומות".

[קייב, 1888]

הרומן "יוסילי זמיר" עובר כאן לראשונה עיבוד ייחודי לבמה, ומוצג כ"מחזנר" – דהיינו מחזמר חזני, ייחודי ומאתגר, המתחקה אחר סיפורו של יוסילי לצד החוויה המפעימה של האזנה לחזנות חיה תוך ניסיון לענות על דרישותיו של שלום עליכם מהרומן היהודי ובהשראתו.

 

** בהצגה משחקים גברים ונשים על פי עקרונות ההלכה. 

*** העישון בהצגה הוא בסיגריות אלקטרוניות